DIREKTORU ŠKOLE
PROFESORU SOCIOLOGIJE
Poštovani,
Srpsko sociološko društvo, u saradnji sa odsecima za sociologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kosovskoj Mitrovici, organizuje takmičenje učenika srednjih škola iz sociologije, koje je uvršteno u kalendar takmičenja i smotri učenika srednjih škola Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije. Tema ovogodišnjeg takmičenja je:
GRUPNI IDENTITETI MLADIH
Pravila takmičenja:
-
Pravo na učešće u takmičenju imaju svi učenici (trećeg i četvrtog razreda) srednjih škola na teritoriji Srbije.
-
Takmičiti se mogu samo individualni učenici (jedan učenik – jedan rad).
-
Učenici svoje radove šalju u pisanom (u jednom štampanom primerku) i elektronskom obliku, na adresu najbližeg univerzitetskog centra: Beograd, Novi Sad, Niš i Kosovska Mitrovica (adrese su priložene na kraju dopisa).
-
Rad može da bude teorijskog ili istraživačkog karaktera; njegov obim je do jednog autorskog tabaka (16 strana), na srpskom jeziku, font – Times New Roman, veličina fonta 12, prored 1,5. Rad mora sadržati uvod, jedno ili više poglavlja, zaključak i spisak korišćene literature.
-
Na korišćenu literaturu u tekstu upućuje se navođenjem imena autora u zagradi, godine izdanja i odgovarajućih stranica, na primer: (Haralambos, 2002: 779).
U spisku literature se, abecednim ili azbučnim redom, odgovarajuće bibliografske jedinice navode na sledeći način:
(a) ako je reč o knjizi – Flere, S. [1973], Obrazovanje za sve?, Novinsko izdavačko preduzeće „Duga“, Beograd.
(b) ako je reč o članku u zborniku – Konel, R. [1999], „Zašto je klasična teorija klasična?“, u: A. Mimica (prir.), Tekst i kontekst. Ogledi o istoriji sociologije, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd.
(v) ako je reč o članku u časopisu – Mimica, A. i Vuletić, V. [1998], „Gde se dede treći klasik? Analiza citiranosti Marksovih, Veberovih i Dirkemovih radova u časopisu Sociologija 1959–1996“, Sociologija, god. XL, br. 1, str. 71–94.
Rad treba da bude u tehničkom pogledu doteran, dakle štampan u fontu koji sadrži sva slova našeg jezika, bez štamparskih i pravopisnih grešaka, u justified formatu.
Tema GRUPNI IDENTITETI MLADIH može biti formulisana i obrađena na različite načine, teorijski i/ili empirijski. Značaj ovogodišnje teme ogleda se u važnosti identitetskih promena u savremenom svetu, suživotu starih i novih identiteta, njihovim prožimanjem i sukobima u populaciji mladih. Podteme u okviru kojih učenici mogu razmatrati pomenutu temu su sledeće:
-
Verski, etnički, rodni, nacionalni, kulturni, seksualni i lokalni identiteti mladih,
-
Uticaj medija na formiranje i ispoljavanje različitih grupnih identiteta mladih,
-
Kriza identiteta kod mladih,
-
(Ne)Moć porodice u formiranju grupnih identiteta mladih,
-
Aktivizam i politika identiteta kod mladih,
-
Uticaj informacionih tehnologija na formiranje novih grupnih identiteta mladih (društvene mreže, gejming, jutjuberi, otaku itd.),
-
Stari i novi grupni identiteti mladih u procesu globalizacije,
-
Identiteti mladih pod uticajem susreta i sukoba kultura,
-
„(Anti)Vakserski“ identiteti mladih u vreme pandemije COVID-19.
Prijave radova za takmičenje podnose se do 31. decembra 2021. godine, a završeni radovi moraju se predati najkasnije do 13. februara 2022. godine, na sledeće adrese elektronske pošte koordinatora takmičenja (sa subjektom: Takmičenje učenika srednjih škola iz sociologije):
-
nzvijer@f.bg.ac.rs, nemmanja@gmail.com (Odeljenje za sociologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Čika Ljubina 18–20, 11000 Beograd)
-
vladan.vidicki@ff.uns.ac.rs Odsek za sociologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, Zorana Đinđića 2, 21000 Novi Sad)
-
aleksandra.nikolajevic@filfak.ni.ac.rs (Departman za sociologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu, Ćirila i Metodija 2, 18000 Niš)
-
nemanja.radovanovic1@gmail.com (Katedra za sociologiju Filozofskog fakulteta u Kosovskoj Mitrovici, Filipa Višnjića b.b., 38220 Kosovska Mitrovica).
Prijava treba da sadrži:
-
Naziv škole koju kandidat pohađa;
-
Naslov rada;
-
Ime i prezime predmetnog nastavnika sociologije;
-
Ime i prezime kandidata;
-
Odeljenje kandidata;
-
Kontakt telefon i e-mail adresu i predmetnog nastavnika i učenika.
Nakon prispeća radova, vrši se selekcija onih koji će biti predstavljeni na javnoj, takmičarskoj prezentaciji, na odgovarajućem odseku za sociologiju. Odabrani finalisti će prezentovati i braniti svoje radove u okviru finala regionalnog takmičenja koje će biti organizovano 05. marta 2022. godine u isto vreme na četiri različita odseka za sociologiju (Beograd, Novi Sad, Niš i Kosovska Mitrovica).
Pravo učešća na republičkom takmičenju imaju učenici koji su na regionalnim takmičenjima osvojili prvo, drugo i treće mesto. Republičko takmičenje će se održati 19. marta 2022. godine.
Molimo Vas da svoje učenike o ovome blagovremeno obavestite, kako bi mogli da uzmu učešća na takmičenju. Za detaljnije informacije možete se obratiti na sledeće adrese:
-
nzvijer@f.bg.ac.rs, nemmanja@gmail.com (Beograd),
-
vladan.vidicki@ff.uns.ac.rs (Novi Sad),
-
nemanja.radovanovic1@gmail.com (Kosovska Mitrovica).
S poštovanjem,
U Beogradu, 07. oktobra, 2021. godine Predsednik SSD
prof. dr Slobodan Miladinović
Tekst u PDF formatu možete preuzeti na ovom linki.